Pět okurek

PĚT OKUREK                                                                                                   vydavatel ALBI

Hra Pět okurek je rychlá karetní štychová hra. Je standardně určena pro 2 – 6 hráčů.  Obsahuje 60 karet a 30 dřevěných okurek.

Jak se hraje:

Karty jsou očíslované od 1 do 15. Každá karta je v balíčku 4x. Na každé kartě je vyznačený určitý počet okurek, např. na kartě se dvojkou je jedna okurka, na patnáctce jsou okurky čtyři.  Výjímkou je karta s jedničkou. Ta obsahuje násobení 2x, místo okurky. Každý hráč dostane do ruky 7 karet. Začínající hráč vynese kartu jakékoliv hodnoty, následující hráči musí ctít dvě velice jednoduché zásady – buď musí vždy zahrát kartu stejně vysokou, nebo vyšší, nebo musí zahrát kartu s nejnižší hodnotou, jakou mají v ruce.  Jak to bývá ve většině štychových her, hráč s nejvyšší kartou bere štych a vynáší další kartu z ruky. V případě, že ve štychu jsou dvě nebo více karet  stejné hodnoty, štych bere hráč, který tuto kartu zahrál jako poslední. Takto se hraje celé kolo do té doby, než všichni odehrají všechny karty z ruky. Kolik kdo má štychů není vůbec důležité. Důležitý je pouze poslední štych. Kdo ho získá, prohrává kolo. Vezme si tolik okurek, kolik je vyznačeno na jeho “vítězné kartě”.  Pokud se někomu ze spoluhráčů do posledního štychu povedlo zahrát kartu s hodnotou jedna, počet okurek se zdvojnásobí. Poté se všechny karty dobře zamíchají a hráč, který prohrál minulé kolo, vynese novou kartu. Když někdo získá 5 nebo více okurek, vypadává ze hry. Hra pokračuje tak dlouho, dokud nezůstane poslední hráč jako vítěz.

Hodnocení hry:

Když se mi hra poprvé dostala do ruky, myslel jsem si, že bude zábavná asi jako prší, ale byl jsem překvapený, že tomu tak není. Pravidla jsou velice jednoduchá. Vysvětlíte je komukoli za pár minut, a může se hrát. Ve hře samozřejmě hraje roli náhoda, pokud dostanete špatné karty, kolo pravděpodobně prohrajete, o to ale máte větší radost, když jasně očekáváte prohru, a nakonec prohraje někdo jiný. Ve hře se dá trochu taktizovat, ale není vůbec náročná. Mohou ji hrát bez problemů i menší děti, ale také je velice vhodná na zahrání třeba někde u piva, na Silvestra, na oslavě nebo jako odreagování po složitější hře. Dle mého názoru je mnohem zábavnější, než na první pohled vypadá.  Jinak je rozhodně zábavnější ve více hráčích, ve dvou bych ji asi nehrál. Pět okurek se dle pravidel hraje do konečného jediného vítěze, s partou kamarádů jsme hráli variantu prvního vypadnuvšího, který se za trest musel něčeho napít, a poté jsme se do hry opět zapojili všichni, stejně jsme to hráli  s dětmi na pláži (bez napití), tato varianta mi připadá lepší, než čekat na konečného vítěze, jde tu hlavně o zábavu a odreagování.

Souhrnem:

Hráčů:   2 – 6

Věk: 8+

Doba hraní: 25 min

Typ hry: Karetní

 

vydavatel ALBI

 

 

 

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nutné vyplnit!