Velbloudí dostihy na cesty

Velbloudí dostihy na cesty                                                     vydavatel ALBI

 

Jak se hraje:

Velbloudí dostihy na cesty jsou závodní hrou, ve které se stáváte jedním ze sázkařů, sázejících na celkem 5 velbloudů v 5 různých barvách. Hra probíhá v několika etapách.

Dle různého počtu hráčů se přesně podle pokynů sestaví různě dlouhá trať z karet k tomu určených. Do ruky dostanete (znovu podle počtu hráčů) karty velbloudů, některé z nich odhodíte, některé si vyberete a necháte. Z těchto karet se vytvoří společný balíček, který po zamíchání a položení lícem dolů bude určovat pohyb velbloudů v tahu hráče. Hráč ve svém tahu buď otočí 1 kartu ze společného balíčku, čímž určí, který velbloud se na dráze pohne nebo může zahrát svou tajnou kartu velblouda, kterou si vybral také po rozdání karet nebo použije kartu palmy nebo fenka. Tyto karty slouží k urychlení nebo zpomalení pohybu velbloudů. Ve svém tahu si také můžete vzít jednu sázkovou kartu příslušného velblouda. Sázet můžete na vítězství v etapě, na to, že velbloud skončí uprostřed závodního pole a dále také na vítězství v celém závodě a na „saláta“, který skončí poslední. Když se dobere hráči společně vytvořený balíček, končí etapa a vyhodnotí se úspěšnost jednotlivých hráčů, kteří obdrží „finance“.  Během jednotlivých etap můžete sázet na různé velbloudy, nemusíte se držet jen jednoho oblíbence, na kartách sázek jsou ale také odpočty, pokud váš odhad nebyl správný.  Hraje se do té doby, dokud 1. velbloud nedoběhne do cíle. Nyní se kromě skončené etapy vyhodnotí také sázka na vítěze a „saláta“. Hráč, který získá nejvíce peněz, vítězí ve hře. Popis pravidel jsem zestručnil a něco vynechal, ale věřím, že pro představu o hře to stačí.

 

Hodnocení:

Vzhledem k tomu, že existuje hra Velbloudí dostihy, nabízí se srovnání obou her. To bych také rád udělal, ale protože původní hru jsem hrál jen asi 2x, a je to již celkem dlouho, budu trochu vařit z vody a snad nebudu moc nepřesný.

Varianta „na cesty“ je zabalena v rozhodně o dost menší krabici. Na rozdíl od původní hry zde není pevný hrací plán. Závodní dráha se tvoří z karet. Samotná hra pak ale zabere na stole přibližně stejně místa, jako necestovní verze, protože kromě trasy musíte rozmístit sázkové karty na velbloudy a těch není málo. V původní hře máte ve svém tahu na výběr buď sázku na velblouda nebo pohyb. Zde můžete provést obojí. Stejně jako v původní verzi, pokud jsou velbloudi na stejném políčku, stojí na sobě a když je např. nejníže bílý velbloud a má se posunout o jedno pole, pohnou se všichni velbloudi, kteří na něm stojí. Vzhledem k tomu, že do společného balíčku každý hráč umísťuje určitý počet karet, má hru o něco více pod kontrolou, hlavně pokud se hry účastní méně hráčů. Ve větším počtu je hra mnohem více o náhodě, protože vašich vlastních karet máte ve společném balíčku méně a nevíte, co tam umístili spoluhráči.

Při této hře jde hlavně o zábavu. Hrát ji bez problémů mohou děti nebo dospělí, kteří se u ní také dobře pobaví. Pokud je tedy takový druh her neodpuzuje. S dospělými jsem hrál asi jen jednou včetně vysvětlení. U hry byla legrace, hlášky a popichování. Principy hry nejsou složité a přejdou rychle do krve.

Časový údaj odehrání hry sedí, do 45 minut se vejdete. Hra je trochu o plánování, trochu o odhadu situace, trochu o štěstí a je to, jak jsem se již zmiňoval, hlavně zábava. V porovnání s větší verzí bych asi o maličko více volil tuto cestovní, i když původní vypadá lépe na stole.

 

Souhrnem:

Hráčů:   2 – 6

Věk: 8+

Doba hraní: 30 – 60 min

Typ hry: Karetní

 

 

vydavatel ALBI

 

 

 

 

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nutné vyplnit!