Scythe

Scythe Rozděl, panuj a zamechuj 🙂                                                                                     vydavatel ALBI

 

Komu je hra určena?

Scythe je strategická desková hra pro 1-5 hráčů, zasazená do alternativní historie počátku 20. Století.

Hra je plná velice povedených komponent. Jejich kvalitní grafické zpracování, karty událostí a příběh každé postavy podtrhuje výbornou atmosféru hry. Každá z pěti frakcí má vůdce – lidskou postavu, kterou doprovází její zvířecí parťák (medvěd, orel,…). Dále jsou zde pro každou frakci individuální 4 bojové jednotky – mechové. No, a pak tu jsou dělníci, jež staví budovy, mechy a produkují suroviny.

 

Jak se to vůbec hraje?

Každá frakce má určité speciální bonusy a různé startovní suroviny kolem základny. K dané frakci získáte náhodně desku hráče se základními akcemi. Každá deska sice obsahuje stejné primární a sekundární akce, ale jsou různě rozhozeny. Navíc se mírně liší v ceně a odměně sekundární akce. Akce hrajete postupně buď horní (primární), dolní (sekundární), nebo obě postupně – nejprve horní a pak dolní. Při dosažení opuštěné Továrny ve středu mapy s Vaší postavou získáte navíc další kartu akce, která se většinou velice vyplatí. Platí zde „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“ – zkrátka první si vybere z nabídky karet a ostatní ponechá na místě.

Největším problémem pohybu po mapě je překonávání vodních toků – jakýchsi hranic mezi územími. Každá frakce si může postavením mechů zajistit schopnost brodění pro všechny jednotky. To má ale nepříjemný háček. Brodění je omezeno na terén, do kterého se přes řeku dostáváte. Vždy máte sice 2 druhy terénu pro brodění, ale v praxi to často znamená, že tam to jde a zpátky ne. Proto může být někdy lepší možnost schopnost přesunu přes jezera (tu ale nemá každý). Přes jezera to jde zkrátka kamkoliv. Další možností je si u základny postavit tunel. Speciálním případem je pak třeba možnost Rusvětů po odemčení jednosměrně přesouvat jednotky z vesnice do továrny.

Boj je celkem jednoduše řešen a dá se při něm i dobře blafovat. Skrytě nastavíte, kolik síly jste ochotni do boje vložit, a případně přidáte nějakou bojovou kartu. Kdo dá víc, vyhrává (při remíze útočník). Poražený ale není úplně zničen – jeho jednotky se jen přesunou na základnu. Bojové jednotky zde mají tedy hlavně úlohu obrany teritoria a zabraňují rozpínavosti ostatním frakcím.

Hra končí, když někdo splní 6 z 10 cílů. Nevyhrává největší válečník, jak by se dalo soudit z obrázku na krabici či prvním pohledu na mechy. Vítězí ten, kdo dosáhne největšího rozvoje svého národa. Po splnění 6 cílů se sečtou body za dosažené hvězdy, kontrolu teritorií, zbylé suroviny, peníze a speciální stavební bonus, který se pro každou hru mění .

Za zmínku také stojí sólo varianta proti automatickému hráči. Jsou zde čtyři různé obtížnosti. Hra za automat je celkem rychlá a karta je výborně vyřešena – obsahuje 2 části pokynů pro určité fáze hry a také pokyny pro boj a zisk při vítězství. Nejtěžší varianta hry je opravdu pekelnou výzvou i pro zkušené válečníky /budovatele.

 

Závěrečné zhodnocení recenzenta:

Jedná se o komplexní hru, při které si budete muset namáhat mozkové závity. Časově hra patří určitě mezi náročnější, zato však se skvělou atmosférou. Velká zásoba různých karet přidává hře na znovuhratelnosti. Bonusy a odlišnosti frakcí Vás budou nutit vymýšlet pokaždé jiné strategie. Pokud tedy máte rádi hry typu civilizace a nevadí Vám téma alternativní historie, je pro Vás Scythe jasnou volbou.

 

 

Souhrnem:

Hráčů: 1-5

Věk: od 14 let

Doba hraní: 90 + min (asi jen u 2 zkušených matfyzáků)

Typ hry: strategická

 

 

vydavatel ALBI

 

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nutné vyplnit!