BANG! Kostková hra

BANG! Kostková hra                                                     vydavatel ALBI

 

Divoký západ snad nebyl nikdy krutější! Svistot vypálených kulek nebyl nebezpečnější! Kostky svým zvukem připomínají odražené projektily!

BANG! je zpět v novém provedení!

Fenomén karetní hry BANG! se vrací v podobě kostkové hry. Do nové podoby ho převedli Michael Palm a Lukas Zach. Vše zůstává pod hlavičkou italské firmy dvGiochi a české vydání pod firmou Albi. Nové ilustrace má na svědomí Ricardo Pieruccini.

Hra BANG! Kostková hra je rychlá kostková hra. Je určena pro 3 – 8 hráčů. Obsahuje 5 kostek se symboly, 8 rolí – šerif, pomocníci, bandité, odpadlíci, 16 unikátních postav, 6 souhrnných karet – vysvětlují výsledky na kostkách, 9 žetonů šípů, 40 žetonů nábojů – jako body života. Shrnující pravidla.

 

Jak se hraje:

Na začátků partie si hráči nejprve rozdělí role, za které budou hrát. Jejich složení se liší dle počtu pistolníků, kteří se sehrávky účastní. Vždy musí být zastoupen zákon v podobě šerifa, zločinci v podobě banditů, a ten který vyrovnává poměr stran, ten který chce zůstat jako poslední, odpadlík. Hráči je dostanou náhodně rozdané. Pouze šerif je odkrytý, ostatní jsou zatím v utajení. Poté se rozdají karty postav. Dle dané karty je předem určen počet žetonů životů/nábojnic, a také i speciální schopnost každé postavy.

 

Začínající hráč/šerif poté provede hod s pěticí kostek. Má možnost je použít dle libosti, nebo je dvakrát přehodit, libovolně vyjma té, která ukazuje dynamit. Po třetím hodu si již musí výsledky ponechat, i když je s nimi nespokojen.

Pokud hráči padne symbol šípu, musí si ho okamžitě vzít. Symbolizuje to blížící se indiány. Jakmile zmizí ze společné zásoby i poslední z nich, indiáni zaútočí a hráči ztrácí tolik životů/nábojnic kolik šípů mají před sebou.

Další ze symbolů jsou terče s čísly 1 až 2. Hráči tedy mohou vypálit na své přímé sousedy nebo na ty, kteří jsou o dvě místa vedle. Volba strany závisí na střelci. Zasažený ztrácí okamžitě příslušný počet životů.

Symbol piva je dle předpokladů léčivým prvkem ve hře. Hráč ho může použít na sebe nebo na některého z ostatních hráčů. Tři modré díry symbolizují kulomet, který zasahuje všechny ostatní. Je potřeba mít 3 kostky, aby byl aktivován. Tím jsou všichni ostatní zasaženi za jeden život. Zároveň se zbaví svých šípů.

Posledním ze symbolů je dynamit. Pokud padnou symboly tři nebo více výbušniny, je hráč zasažen za jeden život. Dynamit nemůže být přehozen a zůstává tedy i během dalších přehozů.

Hráči poté ztrácí životy a postupně vypadávají ze hry. Každá role má svůj cíl, ale partie končí pouze ve chvíli, kdy je vyřazen buď šerif, nebo jsou všichni odpadlíci a bandité mrtví.

 

Hodnocení hry:

Kostková hra je oproti její karetní verzi velmi svižnou, přesto však plnohodnotnou zábavnou hrou. Její hlavní výhodou jsou velmi snadno pochopitelná a hratelná pravidla. Dynamika hry je oproti karetní variantě mnohem rychlejší, a díky tomu lze uskutečnit mnohem více sehrávek. Někomu může vadit větší podíl náhody, který je způsoben přehazováním kostek. Pro někoho může být překážkou chybějící akční karty, které by mohly zvrátit hru nějakým jiným způsobem než jen hodem kostky. Přesto však je hra velmi zábavná a hratelná. Osobně bych ji doporučoval jak výplň před náročnějšími hrami nebo jako výplň mezi dvěmi časově náročnějšími hrami. Navíc se svým tématem může zaujmout i někoho jiného než „pravověrné deskofily“.

 

 

Souhrnem:

Hráčů:   3 – 8

Věk: 8+

Doba hraní: 15 min

Typ hry: Kostková

 

vydavatel ALBI

 

 

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nutné vyplnit!